Przejdź do treści

Faktoring z przejęciem ryzyka - kto go oferuje i co chroni?

W skrócie

Twój odbiorca traci płynność i nie płaci faktury, na którą dostałeś zaliczkę. Zaliczki co do zasady nie oddajesz, bo ryzyko jego niewypłacalności wziął na siebie faktor. To faktoring z przejęciem ryzyka. Faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta w granicach limitu na odbiorcę i z wyjątkami zapisanymi w umowie. Za to, że faktura istnieje i ci przysługuje, odpowiadasz zawsze.

Inna nazwa tej usługi to faktoring pełny. Faktoring z ubezpieczeniem bywa czymś innym.

Ryzyko niewypłacalności odbiorcy
Ponosi faktor, w limicie na odbiorcę i z wyjątkami
Kto oferuje
Co najmniej 11 z 19 marek, 3 w produkcie ocenianym w rankingu
Część faktury pod ochroną
Nie zawsze cała, na przykład w BNP Paribas Faktoring standardowo 95%
Cena ochrony
Publikują ją nieliczni, na przykład Nest Faktoria 0,45% kwoty brutto faktury

Dla kogo ma sens

Ten wariant sprzedają głównie banki, częściej średnim i dużym firmom. Ma go też na przykład Bibby Financial Services, a przy obrocie od 1 mln zł BNP Paribas Faktoring w ofercie dla małych firm.

Wybierz, gdy

  • Nie umiesz ocenić wypłacalności odbiorcy, a jego upadłość oznaczałaby zwrot zaliczki, której już nie masz. Tu zaliczki co do zasady nie oddajesz.
  • Chcesz chronić tylko część odbiorców. Na przykład regulamin Nest Faktorii pozwala objąć przejęciem ryzyka wybranych odbiorców, każdego do ustalonego limitu.
  • Sprzedajesz za granicę. Na przykład ING Faktoring deklaruje w eksporcie w ramach FCI ochronę do 100%.

Nie wybieraj, gdy

  • Odbiorcy często reklamują twoje faktury. Faktor albo ubezpieczyciel może odmówić ochrony przy fakturze spornej.
  • Szukasz faktoringu w fintechu online. Z fintechów w rankingu ten wariant opisuje tylko Finea, jako faktoring z ubezpieczeniem z wyjątkami z regulaminu.
  • Twoi odbiorcy płacą terminowo, a ty liczysz każdy koszt. U faktorów, którzy podają ceny obu wariantów, na przykład BNP Paribas Faktoring, ochrona kosztuje więcej.

Jak przebiega - krok po kroku

Zanim faktor przejmie ryzyko, ocenia twojego odbiorcę i ustala limit ochrony. Ochronę rozlicza w terminie z umowy, nie w dniu spóźnienia odbiorcy.

  1. Faktor ocenia odbiorcę

    Faktor albo ubezpieczyciel ustala limit na odbiorcę, czyli kwotę jego faktur objętą ochroną. Na przykład w Nest Faktorii limit nadaje ubezpieczyciel.

  2. Przekazujesz fakturę i dostajesz zaliczkę

    Zaliczka to część faktury wypłacona z góry. Na przykład PKO Faktoring w faktoringu pełnym deklaruje do 95%, a Nest Faktoria w tym wariancie do 90%.

  3. Odbiorca płaci albo się spóźnia

    Gdy odbiorca zapłaci, faktor rozlicza resztę faktury. Gdy się spóźnia, Nest Faktoria nalicza na przykład 0,033% kwoty brutto faktury dziennie plus prowizję za finansowanie.

  4. Faktor rozlicza ochronę

    Jeśli odbiorca nie zapłaci, faktor rozlicza zaliczkę w terminie z umowy. Na przykład ING Faktoring robi to 120. dnia po terminie płatności.

    W faktoringu z regresem w tym miejscu zwracasz zaliczkę.

Z przejęciem ryzyka, z regresem czy mieszany - czym się różnią?

Te trzy warianty różni to, kto ponosi ryzyko niewypłacalności kontrahenta. W pełnym bierze je faktor, w niepełnym zostaje przy tobie, a mieszany dzieli je do ustalonej kwoty.

Kryterium Z przejęciem ryzyka Z regresem Mieszany
Kto ponosi niewypłacalność odbiorcy? Faktor, w limicie na odbiorcę Ty Faktor do ustalonej kwoty, ponad nią ty
Co, gdy odbiorca nie zapłaci? Zaliczkę co do zasady zatrzymujesz Po terminie z umowy zwracasz zaliczkę Zależnie od odbiorcy albo kwoty
Kto odpowiada za istnienie faktury? Ty Ty Ty
Cena u BNP Paribas Faktoring, obrót 1-4 mln zł 2,0-2,5% od finansowanej faktury, za 30 dni 1,0-1,5% od finansowanej faktury, za 30 dni Brak publicznej ceny

Ile kosztuje faktoring z przejęciem ryzyka?

Za przejęcie ryzyka płacisz osobną prowizję albo wyższą stawkę za cały faktoring. Cenę tego składnika publikują nieliczni. Na przykład PKO Faktoring, Pekao Faktoring i ING Faktoring jej nie podają. U faktorów, którzy doliczają VAT, dochodzi 23%.

  • Nest Faktoria

    0,45% od każdej faktury brutto, przy wypłacie

    za odbiorcę: 100 zł rocznie

    Netto plus VAT; ochrona do wysokości zaliczki

  • Alior Bank

    od 0,25% od nominału brutto faktury

    limit odbiorcy krajowego: 150 zł co 12 miesięcy

    Plus VAT; średnie i duże firmy

  • BNP Paribas Faktoring

    2,0-2,5% od finansowanej faktury, za 30 dni, obrót 1-4 mln zł

    z regresem: 1,0-1,5% za 30 dni

    Ochrona standardowo 95%, do 100%

  • AOW Faktoring

    brak stawki ochrony

    zaliczka: do 90% wartości brutto

    Wariant droższy o koszt ubezpieczenia ryzyka

  • ING Faktoring, oferta dla firm

    brak publicznej ceny

    ochrona: do 90% w polisie ING

    Obrót roczny powyżej 2,5 mln zł

Opłata za ochronę ma różne podstawy. Jedni liczą od faktury, inni za 30 dni finansowania, inni rocznie za odbiorcę. Przelicz je na złotówki dla tej samej faktury.

Ograniczenia faktoringu z przejęciem ryzyka

  • Ochrona nie obejmuje całej faktury

    Na przykład Nest Faktoria chroni do wysokości zaliczki. Przy zaliczce 90% ryzyko pozostałych 10% faktury zostaje przy tobie.

  • Faktura sporna może stracić ochronę

    Faktor albo ubezpieczyciel może odmówić ochrony przy fakturze spornej albo nieistniejącej. Wyjątków nie zamyka jedna lista, więc sprawdź je w umowie.

  • Limit odbiorcy może się zmienić

    Nest Faktoria może jednostronnie zmienić limit przejęcia ryzyka odbiorcy. Faktury ponad limit, niespłacone w 45 dni od terminu, stają się wymagalne.

Przewodnik po faktoringu z przejęciem ryzyka

Faktoring z przejęciem ryzyka to inna nazwa faktoringu pełnego. Nazywa się go też faktoringiem bez regresu. Regres to prawo faktora do żądania od ciebie zwrotu zaliczki, a w granicach ochrony z umowy faktor z niego rezygnuje. Faktor, czyli bank albo firma faktoringowa, bierze na siebie ryzyko niewypłacalności twojego kontrahenta. Gdy kontrahent nie zapłaci z powodu niewypłacalności, zostawiasz sobie zaliczkę, czyli część kwoty faktury wypłaconą ci z góry. Ochronę ograniczają jednak limit na odbiorcę, czyli kwota jego faktur objęta ochroną, część faktury poza ochroną i wyjątki, na przykład faktura sporna. Ten wariant ma w ofercie co najmniej 11 z 19 marek w rankingu.

Jakie ryzyko ponosi faktor w faktoringu z przejęciem ryzyka?

Twój odbiorca traci płynność i nie płaci faktury, na którą dostałeś zaliczkę. W faktoringu z przejęciem ryzyka zaliczki co do zasady nie zwracasz, bo ryzyko niewypłacalności kontrahenta przeszło na faktora. W faktoringu z regresem faktor zażądałby od ciebie zwrotu po terminie z umowy. Za istnienie faktury i swoje prawo do niej odpowiadasz zawsze. Za wypłacalność kontrahenta odpowiadasz tylko wtedy, gdy tak mówi umowa.

Brak zapłaty to jeszcze nie niewypłacalność. Moment, w którym faktor rozlicza ochronę, zapisuje umowa. Na przykład Nest Faktoria uznaje odbiorcę za niewypłacalnego, gdy nie kwestionuje faktury i nie płaci jej przez 240 dni od terminu płatności. ING Faktoring w faktoringu wymagalnościowym bez regresu rozlicza zaliczkę 120. dnia po terminie.

Faktor albo ubezpieczyciel może odmówić ochrony przy wierzytelności, czyli prawie do zapłaty z faktury, która jest sporna, nie istnieje albo przekracza limit na kontrahenta. Wyjątków nie zamyka jedna lista, więc sprawdź je w umowie.

Jaką część faktury chroni faktor?

Masz fakturę na 40 000 zł dla jednego odbiorcy. Ochrona nie zawsze obejmuje całą jej kwotę. Na przykład Nest Faktoria chroni najwyżej kwotę wypłaconej zaliczki, a w tym wariancie zaliczka wynosi najwyżej 90%. BNP Paribas Faktoring deklaruje ochronę standardowo na 95% wartości wierzytelności, a nawet do 100%.

Ile z faktury na 40 000 zł zostaje twoim ryzykiem?

Założenia:

  • faktura: 40 000 zł brutto, jeden odbiorca, kwota przykładowa w limicie odbiorcy
  • Nest Faktoria: chroni do wysokości zaliczki, tu maksymalnej, 90% faktury
  • BNP Paribas Faktoring: ochrona standardowo 95% wartości wierzytelności

40 000 zł × 90% = 36 000 zł pod ochroną w Nest Faktorii

40 000 zł − 36 000 zł = 4 000 zł poza ochroną, a przy niższej zaliczce więcej

40 000 zł × 95% = 38 000 zł pod ochroną przy standardzie BNP Paribas Faktoring

40 000 zł − 38 000 zł = 2 000 zł poza ochroną

Jeśli odbiorca nie zapłaci, ryzyko tej części faktury ponosisz ty. BNP Paribas Faktoring nie podaje publicznie, jaką zaliczkę wypłaca.

Ile kosztuje przejęcie ryzyka?

Za ochronę płacisz osobną prowizję albo wyższą stawkę za cały faktoring. Publiczny cennik tego składnika mają nieliczni.

Opłaty za przejęcie ryzyka podane publicznie
FaktorOpłataPodstawa
Nest Faktoria0,45% od każdej faktury przy wypłacie, plus 100 zł rocznie za odbiorcęKwota brutto faktury, netto plus VAT
Alior BankOd 0,25% plus 150 zł rocznie za limit odbiorcy krajowegoNominał brutto faktury, plus VAT
BNP Paribas FaktoringBrak osobnej opłaty: pełny 2,0-2,5%, niepełny 1,0-1,5%Od finansowanej faktury, za 30 dni, przy obrocie 1-4 mln zł
AOW FaktoringBez kwoty, wariant droższy o koszt ubezpieczenia ryzykaNie podaje

Ile kosztuje ochrona faktury na 40 000 zł w Nest Faktorii?

Założenia:

  • faktura: 40 000 zł brutto, pierwszy rok ochrony jednego odbiorcy
  • prowizja za przejęcie ryzyka: 0,45% kwoty brutto faktury
  • opłata za objęcie odbiorcy ochroną: 100 zł, przy uruchomieniu i co roku
  • VAT 23%, bo cennik podaje kwoty netto

40 000 zł × 0,45% = 180 zł

180 zł + 100 zł = 280 zł netto

280 zł × 1,23 = 344,40 zł z VAT

40 000 zł × 0,033% × 240 dni = 3 168 zł to co najmniej tyle netto plus VAT prowizji za okres opóźnienia, jeśli odbiorca nie zapłaci, a Nest rozliczy ochronę nie wcześniej niż 240. dnia

Rachunek obejmuje tylko składniki ochrony i opóźnienia. Nie obejmuje prowizji za sfinansowanie faktury, którą ten faktor ustala w umowie, ani opłaty za dodanie odbiorcy.

Kto oferuje faktoring z przejęciem ryzyka?

Z fintechów w rankingu ten wariant ma tylko Finea. O zakresie ochrony przesądza umowa.

Faktoring z przejęciem ryzyka w ofercie marek z rankingu
MarkaProduktWarunek albo parametr
BNP Paribas FaktoringFaktoring pełny, także mieszanyOferta dla małych firm od 1 mln zł obrotu
Bibby Financial ServicesFaktoring bez regresuCena ustalana indywidualnie
AOW FaktoringFaktoring bez regresuWypłata z góry do 90% wartości brutto faktury
Nest FaktoriaFinansowanie sprzedaży z przejęciem ryzykaLimit odbiorcy nadaje ubezpieczyciel
FineaFaktoring z ubezpieczeniemOchrona warunkowa, ubezpieczenie 4% wartości faktury
PKO FaktoringFaktoring pełnySekcja dla średnich i dużych firm, co najmniej 18 miesięcy działalności
ING Faktoring, oferta dla firmCztery produkty bez regresuObrót roczny powyżej 2,5 mln zł
Pekao FaktoringKrajowy i eksportowy pełnyW krajowym ochrona obejmuje kwotę wypłaconej zaliczki
Alior BankFaktoring pełnyŚrednie i duże firmy, polisa ubezpieczyciela akceptowanego przez bank
Bank MillenniumFaktoring pełny z ubezpieczeniemPrzedsiębiorstwa, także waluty obce; w segmencie Biznes jako możliwość w umowie
mFaktoring (grupa mBanku)Faktoring bez regresuPolisa klienta albo polisa mFaktoringu

BNP Paribas Faktoring, Nest Faktoria i Finea mają ten wariant w produkcie ocenianym w rankingu, Bibby i AOW Faktoring na osobnych kartach oferty. Pozostałe sprzedają go głównie jako osobny produkt dla większych firm.

Czy faktoring z ubezpieczeniem to faktoring z przejęciem ryzyka?

Faktoring z ubezpieczeniem nie zawsze oznacza, że ryzyko niewypłacalności kontrahenta przejmuje faktor. Ochronę może dawać faktor, jego ubezpieczyciel albo twoja własna polisa. Na przykład SMEO w „faktoringu z ubezpieczeniem” opiera się na polisie klienta. Ubezpieczyciela wybierasz sam, a SMEO ryzyka niewypłacalności kontrahenta nie przejmuje.

Finea w „Faktoringu z ubezpieczeniem” finansuje faktury objęte ubezpieczeniem z przejęciem ryzyka braku zapłaty. Ubezpieczenie transakcji kosztuje tam 4% wartości faktury, to cena netto z cennika, bez podanego okresu. Regulamin wymienia jednak wiele sytuacji, w których faktura traci status ubezpieczonej, na przykład gdy odbiorca ją zakwestionuje. Zadłużenie staje się wtedy natychmiast wymagalne. Zapytaj więc, czyja jest polisa, kto dostaje odszkodowanie i kiedy ochrona wygasa.

Faktoring z przejęciem ryzyka czy z regresem?

Dwa podstawowe rodzaje faktoringu według ryzyka to pełny i niepełny. W faktoringu pełnym ryzyko niewypłacalności kontrahenta bierze na siebie faktor, w niepełnym zostaje przy tobie. Trzeci wariant, mieszany, dzieli ryzyko do ustalonej kwoty.

Nie wszystkich odbiorców musisz chronić. Na przykład regulamin Nest Faktorii dopuszcza, żeby w jednej umowie przejęcie ryzyka objęło tylko wybranych odbiorców, każdego do ustalonego limitu. Reszta zostaje z regresem.

Jakie są wady faktoringu z przejęciem ryzyka?

  • Tam, gdzie faktor podaje ceny obu wariantów, na przykład BNP Paribas Faktoring, wychodzi drożej niż wariant z regresem.
  • Limit na odbiorcę może się zmienić, na przykład Nest Faktoria może go zmienić jednostronnie.
  • Na rozliczenie ochrony możesz czekać miesiącami, w przykładach wyżej 120 albo 240 dni po terminie. Przez ten czas Nest Faktoria nalicza 0,033% kwoty brutto faktury za każdy dzień opóźnienia, a do tego prowizję za finansowanie.
  • Masz małą firmę? Wybór jest wąski, bo banki kierują ten wariant głównie do średnich i dużych firm.

Zanim porównasz ceny, poproś faktora o trzy liczby: jaki procent faktury chroni, jaki limit przyzna twojemu odbiorcy i po ilu dniach od terminu rozlicza ochronę.

Redakcja mojfaktoring.pl

Analizujemy oferty faktoringu i rynek finansowania MŚP. Dane bierzemy ze stron i dokumentów firm oraz z rejestrów publicznych, a przy każdej wartości zapisujemy źródło i datę sprawdzenia.

Aktualizacja Polityka redakcyjna Zgłoś błąd w danych

Skąd wzięliśmy dane

Dane o ofertach i warunkach firm podane na tej stronie pochodzą z ich stron internetowych, regulaminów i cenników. Przy każdym źródle podajemy dzień, w którym je sprawdziliśmy.

Polityka redakcyjna · Zgłoś błąd w danych